ULIBES-25.6V100AH-LP100-SM
UTL Solar ULIBES-25.6V100AH-LP100-SM
SKU: 139
0
Lithium Ion (LiFePO4/LFP) Battery 25.6V/100Ah – SM
Highlights
Nominal voltage:25.6 V
Battery configuration:8S 1P - 100Ah
BMS:Standard Normal BMS
Cell type & chemistry:Prismatic / Lifepo4(LFP)
Rated capacity:100Ah
Nominal energy (.25C @ 25°C):2560 Wh
Usage application:Energy storage / inverter application
Battery operating voltage range:21.5 V ~ 29 V
Continuous charging current:35 Amp
Maximal charging current:40 Amp
Continuous discharging current:80 Amp
Max peak discharge current:100 Amp
Max Charging Time:2Hr @ 50Amp
Max Discharging Time:2Hr @ 50Amp
Operating temperature range for charging:(0°C ~ 45°C)
Operating temperature range for discharge:(-20°C ~ 60°C)
Recommended Operating range of SOC:10 % ~ 90 %
SOC required for long period storage & transportation:40 % of Rated capacity (AH)
Dimension (LWH):438 * 242 * 322 mm
Weight with metal cabinet:Approx 38 Kg Gross
Inbuilt Display:Yes
Life cycle:After 3500 cycles @ 80% capacity on 0.5C discharge with 27°C temp.
Battery efficiency:≥ 98 % @ 27°C
UTL Solar Shoppe - Tanupam Traders Similar Products
ULIBES-48V100AH-LP100-SM
ULIBES-48V100AH-LP100-SM
a1e71809-ffa1-45d9-b829-797ff8c63b99ULIBES-48V100AH-LP100-SM
Lithium Ion Battery 48V/100Ah-SMFix0
ULIBES-12.8V100AH-LP100-WM
ULIBES-12.8V100AH-LP100-WM
3ff8484c-ce1d-446b-a1f7-9ac75fe867e8ULIBES-12.8V100AH-LP100-WM
Lithium Ion (LiFePO4/LFP) Battery 12.8V/100Ah – WMFix0