ULIBES-12.8V100AH-LP100-WM
UTL Solar ULIBES-12.8V100AH-LP100-WM
SKU: 138
0
Lithium Ion (LiFePO4/LFP) Battery 12.8V/100Ah – WM
Highlights
Nominal voltage:12.8V
Battery configuration:4S 1P (100Ah)
Rated capacity:100Ah
Nominal energy (.25C @ 25°C):1280 Wh
Usage application:Energy Storage / Inverter
Battery operating voltage range:11 V ~ 14.3 V ± 0.5mv
Continuous charging current (Amp):20
Maximal charging current (Amp):25
Continuous discharging current (Amp):40
Max discharge current (Amp):50
Operating temperature range for charging:10°C ~ 45°C
Operating temperature range for discharge:10°C ~ 45°C
Recommended operating range of SOC:10% ~ 90%
Display:Optional
Communication interface (UART):Optional
Communication interface (CAN):Optional
Audio alarm & LED indication:
Optional
SOC required for long period storage & transportation:30% of Rated Capacity (AH)
Inbuilt automatic protection system:Yes
Automatic low voltage protection:Yes
Automatic over voltage protection:Yes
Automatic over charge/discharge current protection:Yes
Automatic over charge/discharge temp protection:Yes
Ingress protection:NA
MCB:Optional
UTL Solar Distributor - Sunfriend Power Similar Products
ULIBES-25.6V100AH-LP100-SM
ULIBES-25.6V100AH-LP100-SM
6c57567e-ca29-4ca2-ba49-26ec058a19d2ULIBES-25.6V100AH-LP100-SM
Lithium Ion (LiFePO4/LFP) Battery 25.6V/100Ah – SMFix0
ULIBES-48V100AH-LP100-SM
ULIBES-48V100AH-LP100-SM
a1e71809-ffa1-45d9-b829-797ff8c63b99ULIBES-48V100AH-LP100-SM
Lithium Ion Battery 48V/100Ah-SMFix0