ULIBES-48V100AH-LP100-SM
UTL Solar ULIBES-48V100AH-LP100-SM
SKU: 140
0
Lithium Ion Battery 48V/100Ah-SM
Highlights
Nominal voltage:48 V
Battery configuration:15S 1P -100Ah
BMS:Standard Normal BMS
Cell type & chemistry:Prismatic / Lifepo4 (LFP)
Rated capacity:100Ah
Nominal energy (.25C @ 25°C):4800 Wh
Usage application:Energy storage / inverter application
Battery operating voltage range:41.8 V ~ 54 V
Continuous charging current:35 Amp
Maximal charging current:40 Amp
Continuous Discharging current:80 Amp
Max peak discharge current:100 Amp
Max peak discharge current duration:150 mS
Max Charging Time:2Hr @ 50Amp
Max Discharging Time:2Hr @ 50Amp
Operating temperature range for charging:(0°C ~ 45°C)
Operating temperature range for discharge:(-20°C ~ 60°C)
Recommended operating range of SOC:10% ~ 90%
SOC required for long period storage & transport:40% of Rated capacity (AH)
UTL Solar Shoppe - Omar Trading Similar Products
ULIBES-25.6V100AH-LP100-SM
ULIBES-25.6V100AH-LP100-SM
6c57567e-ca29-4ca2-ba49-26ec058a19d2ULIBES-25.6V100AH-LP100-SM
Lithium Ion (LiFePO4/LFP) Battery 25.6V/100Ah – SMFix0
ULIBES-12.8V100AH-LP100-WM
ULIBES-12.8V100AH-LP100-WM
3ff8484c-ce1d-446b-a1f7-9ac75fe867e8ULIBES-12.8V100AH-LP100-WM
Lithium Ion (LiFePO4/LFP) Battery 12.8V/100Ah – WMFix0