HELIAC1500 - 1050VA/12V
UTL Solar HELIAC1500 - 1050VA/12V
SKU: 105
0
Highlights
System Rating:1000V
Operating DC Voltage:12V
Nominal Grid Voltage:230V
Battery Low Buzzer:10.8V
Battery Low Cut:10.5V
Battery Low Cut:10.5V
Battery High Cut:16.5V
Grid Charging Voltage (Equalize):After 30Days
Grid Charging Current:12A/15A
Grid Reconnect @ Battery Voltage:11.8V
Output Phase:1 Phase
Nominal Output Voltage:220V±8%
Nominal Frequency:50Hz±1%
Output Waveform:Sine wave
Maximum PV Power Recommended:(150W/160W)x5